Windows vs Linux – kilka różnic

Typy plików

W Linuksie i UNIXie wszystko jest plikiem. Katalogi są plikami, pliki są plikami, nawet urządzenia takie jak drukarka, mysz, klawiatura itp. są plikami.

Przyjrzyjmy się teraz typom plików w sposób bardziej szczegółowy.

Pliki ogólne

Ogólne pliki zwane również zwykłymi plikami. Mogą one zawierać obraz, wideo, program lub po prostu tekst. Mogą one być w formacie ASCII lub Binary. Są to najczęściej używane pliki przez użytkowników Linuksa.

Pliki katalogowe

Te pliki są magazynem dla innych typów plików. Możesz mieć plik katalogowy w obrębie katalogu (podkatalogu). Możesz je traktować jak 'Foldery’ spotykane w systemie operacyjnym Windows.

Pliki urządzeń:

W MS Windows, urządzenia takie jak Drukarki, CD-ROM, i dyski twarde są reprezentowane jako litery napędu jak G: H:. Na przykład, jeśli pierwszy dysk twardy SATA ma trzy partycje, będą one nazwane i ponumerowane jako /dev/sda1, /dev/sda2 i /dev/sda3.

Wskazówka: Wszystkie pliki urządzeń znajdują się w katalogu /dev/

Wszystkie powyższe typy plików (w tym urządzenia) mają uprawnienia, które pozwalają użytkownikowi na ich odczyt, edycję lub wykonanie (uruchomienie). Jest to potężna cecha systemów Linux/Unix. Ograniczenia dostępu mogą być stosowane dla różnych rodzajów użytkowników, poprzez zmianę uprawnień.

Windows Vs. Linux: Użytkownicy

Istnieją 3 rodzaje użytkowników w Linuksie.

  • Zwykły
  • Administracyjny (root)
  • Serwis

Użytkownik zwykły

Konto zwykłego użytkownika jest tworzone dla Ciebie podczas instalacji Ubuntu. Wszystkie Twoje pliki i foldery są przechowywane w /home/, który jest Twoim katalogiem domowym. Jako zwykły użytkownik, nie masz dostępu do katalogów innych użytkowników.

Użytkownik root

Oprócz twojego zwykłego konta, podczas instalacji tworzone jest jeszcze jedno konto użytkownika o nazwie root. Konto root jest superużytkownikiem, który ma dostęp do zastrzeżonych plików, może instalować oprogramowanie i ma uprawnienia administracyjne. Kiedykolwiek chcesz zainstalować oprogramowanie, dokonać zmian w plikach systemowych lub wykonać jakiekolwiek zadanie administracyjne w Linuksie, musisz zalogować się jako użytkownik root. W przeciwnym razie, do ogólnych zadań, takich jak odtwarzanie muzyki i przeglądanie Internetu, możesz użyć swojego zwykłego konta.

Użytkownik usługowy

Linux jest szeroko wykorzystywany jako serwerowy system operacyjny. Usługi takie jak Apache, Squid, email, etc. mają swoje własne indywidualne konta usług. Posiadanie kont usługowych zwiększa bezpieczeństwo twojego komputera. Linux może zezwalać lub odmawiać dostępu do różnych zasobów w zależności od usługi.

laptop Poprzedni post Pierwsze laptopy na świecie – historia laptopa
Następny post Uaktualnianie systemu Windows przy użyciu obrazu ISO

Jeden komentarz w temacie “Windows vs Linux – kilka różnic

  1. Który system najlepiej wybrać jeżeli chciałbym hostować serwer w grze? Linux czy windows?

Dodaj komentarz