Jak wyczyścić komputer na zewnątrz

Zewnętrzne czyszczenie komputera

Zanim cokolwiek zrobisz, musisz wyłączyć swoje urządzenie. Odłącz je również od prądu. Jest to najważniejszy krok. Jeśli się do niego nie zastosujesz, możesz poważnie uszkodzić sprzęt.

Weź miękką szmatkę (zalecana jest szmatka z mikrofibry), lekko zwilż ją wodą i zacznij szorować. Uważaj przy czyszczeniu powierzchni wokół portów. Nie chcesz przecież, by dostały się tam jakiekolwiek płyny.

Ekran

Czyszczenie ekranu zacznij od wytarcia go suchą szmatką. Przecieraj go od rogu do rogu.

Następnie weź szmatkę i zwilż ją wodą. Jeśli sądzisz, że woda nie da rady, przygotuj roztwór z 50 procent octu i 50 procent wody. Nie używaj jednak innych roztworów czyszczących! Pamiętaj, że twoja ścierka nie może być zbyt mokra.

Przesuwaj ściereczkę po ekranie. Nie bądź nadgorliwy w szorowaniu. To nie jest woskowanie Forda Mustanga.

Mysz

Jeśli używasz zewnętrznej myszy, musisz lubieć jej używać. Aby myszki używało się przyjemnie trzeba o nią dbać. Myszy optyczne, które wykorzystują światło do wykrywania powierzchni, nie wymagają wewnętrznego czyszczenia, ale ich powierzchnia zewnętrzna może się z czasem kleić. Myszy mechaniczne są bardziej podatne na cząsteczki kurzu, które mogą dostać się do środka. Lepkość i kurz mogą doprowadzić do tego, że mysz będzie sztywna i nie będzie działać tak, jak tego oczekujesz.

Zacznij od odłączenia myszy od komputera i wyjęcia baterii. Użyj czystej szmatki z odrobiną alkoholu, aby wytrzeć zewnętrzną część myszy do czysta; uważaj, aby do środka nie dostał się płyn. Jeśli masz mysz mechaniczną, możesz ją szybko wyczyścić, umieszczając ją na kawałku papieru i przesuwając po nim. Część kurzu powinna po prostu sama się sturlać.

W celu dokładniejszego wyczyszczenia odwróć mysz i obróć pierścień osłony kulki w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby wydobyć kulkę. Ponownie użyj szmatki zwilżonej alkoholem, aby wyczyścić zarówno kulkę, jak i wnętrze myszy. Po całkowitym wyschnięciu zmontuj ponownie wszystkie elementy i podłącz odnowioną mysz do komputera. Jeśli ponownie podłączasz mysz do portu PS/2, upewnij się, że podłączyłeś ją z powrotem przed włączeniem komputera.

Podkładka pod mysz

Jeśli używasz plastikowej lub gumowej podkładki pod mysz, możesz ją wyczyścić szmatką zwilżoną wodą z niewielką ilością mydła lub szamponu do rąk. Jeśli jest wykonana z tkaniny, można ją wyszorować szmatką. Możesz również włożyć ją do pralki, pod warunkiem, że użyjesz chłodnej wody. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pozwól podkładce wyschnąć na powietrzu.

Klawiatura

Jeśli jesteś wielozadaniowym typem człowieka, który je podczas korzystania z komputera… cóż, jesteś taki sam jak wszyscy inni. Oznacza to również, że pomiędz lub wewnątrz klawiszy masz mnóstwo okruchów. Musisz je usunąć, zanim zaczniesz używać sciereczki. Jest to sytuacja analogiczna do mycia podłogi.

Aby pozbyć się okruchów użyj sprężonego powietrza. Jeśli nie masz takowego, może się sprawdzić mały wentylator. Jeśli jesteś naprawdę zdesperowany, możesz użyć słomki do picia i wykorzystać siłę wiatru generowaną przez płuca. Po prostu musisz w jakiś sposób pozbyć się okruchów.

Poprzedni post Bezpieczeństwo Linuxa
Następny post Rodzaje komputerów