Pierwsze laptopy na świecie – historia laptopa

laptop

Pierwszy Laptop

Grid Compass został zaprojektowany w 1979 roku przez Brytyjczyka Williama Moggridge’a (1943-2012) dla Grid Systems Corporation. Ważył tylko jedną piątą tego co modele o podobnej  wydajności i był używany przez NASA jako część programu promów kosmicznych na początku lat 80-tych. Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, był to laptop z systemem 340 tys. bajtów pamięci bąbelkowej, odlewaną magnezową obudową i składanym elektroluminescencyjnym ekranem graficznym.

Komputer Gavilan

Amerykański inżynier Manny Fernandez (ur. 1946) wpadł na pomysł dobrze zaprojektowanego laptopa dla kadry kierowniczej, która dopiero zaczynała używać komputera. Fernandez, który założył Gavilan Computer Corporation, promował swoje maszyny jako pierwsze komputery typu „laptop” w maju 1983 roku. Wielu historyków uznało Gavilan za pierwszy w pełni funkcjonalny komputer przenośny.

Pierwszy prawdziwy komputer przenośny Osborne 1

Komputer uważany przez większość historyków za pierwszy prawdziwie przenośny komputer to Osborne 1. Urodzony w Tajlandii wydawca książek i oprogramowania Adam Osborne (1939-2003) był założycielem firmy Osborne Computer Corp, która wyprodukowała Osborne 1 w 1981 roku. To był przenośny komputer, który ważył 24 funtów i kosztował 1.795 dolarów. Za to, użytkownicy dostali pięciocalowy ekran, port modemu, dwa napędy dyskietek 5 1/4, dużą kolekcję dołączonych programów i zestaw baterii. Niestety, ta krótko działająca firma komputerowa nigdy nie odniosła sukcesu.

Poprzedni post Dlaczego Linux jest lepszy od Windowsa?
Następny post Windows vs Linux – kilka różnic

Jeden komentarz w temacie “Pierwsze laptopy na świecie – historia laptopa

Dodaj komentarz