Rodzaje komputerów

1. Superkomputery
Superkomputery są bardzo drogie i bardzo szybkie. Są najpotężniejszymi komputerami, jakie mamy na świecie.

Superkomputery są zoptymalizowane do uruchamiania tylko niewielkiej liczby programów. Dzięki temu mogą działać z bardzo dużą prędkością. Ze względu na ich ogromny koszt, są one używane w wysokiej klasy miejscach, takich jak centra badań naukowych. Superkomputer składa się z tysięcy procesorów, co pozwala mu na taktowanie z bardzo dużą prędkością mierzoną w petaflopach.

Te typy komputerów mają również bardzo duże rozmiary ze względu na liczne części i komponenty zaangażowane w ich konstrukcję.

Dobrym przykładem superkomputera jest Tianhe-2, który znajduje się w National Supercomputer Center w Guangzhou, w Chinach. Posiada on 3,12 mln rdzeni, dzięki czemu może pracować z prędkością 33,86 petaflopsów.

Jak wyczyścić komputer na zewnątrz

2. Komputery typu mainframe

Są to duże i drogie komputery, które są w stanie obsłużyć tysiące użytkowników jednocześnie. Są one najczęściej używane przez rządy i duże organizacje do masowego przetwarzania danych, i przetwarzania transakcji. Zajmują one niższą pozycję niż superkomputery.

3. Minikomputery

Minikomputery to komputery średniej wielkości. Pod względem wielkości i mocy plasują się poniżej komputerów typu mainframe. Minikomputer to system wieloprocesorowy zdolny do jednoczesnej obsługi od 4 do około 200 użytkowników.

Użycie terminu minikomputer zmniejszyło się od czasu wprowadzenia mikroprocesorów. Maszyny te są obecnie częściej nazywane komputerami średniego zasięgu.

4. Mikrokomputery

Mikrokomputer, znany również jako komputer osobisty, jest przeznaczony do użytku przez jednego użytkownika. Termin mikrokomputer odnosi się do mikroprocesora, który jest używany do celów przetwarzania danych i kodów instrukcji. Są to najczęściej spotykane typy komputerów, ponieważ nie są one bardzo drogie.

Poprzedni post Jak wyczyścić komputer na zewnątrz
Następny post Co to jest superkomputer?