Superkomputer to komputer o bardzo dużych możliwościach obliczeniowych w porównaniu ze zwyklłym, takim jak osobisty komputer stacjonarny lub laptop.
Jest to oczywiście ruchomy cel – dzisiejszy laptop byłby superkomputerem jeszcze kilkadziesiąt lat temu – ale niezależnie od tego, jak szybkie są dzisiejsze komputery, zawsze będzie istniało zapotrzebowanie na znacznie potężniejsze maszyny.
Superkomputery zostały po raz pierwszy zaprezentowane w latach 60. przez Seymoura Rogera Craya z Control Data Corporation (CDC) i od tego czasu są intensywnie wykorzystywane w nauce i inżynierii. Aby śledzić aktualny stan wiedzy, społeczność superkomputerowa zagląda na listę Top500, na której co pół roku umieszcza się 500 najszybszych superkomputerów na świecie.
Dlaczego więc potrzebujemy superkomputerów? Kto ich używa i do czego są wykorzystywane? Ich głównym zastosowaniem są wielkoskalowe obliczenia numeryczne, nazywane również wyłuskiwaniem liczb. Oczywiście, do prostych obliczeń, takich jak 2+2 = 4 Nie potrzebujesz superkomputera
W rzeczywistości nie potrzebujesz nawet komputera osobistego, ponieważ ołówek i papier lub prosty kalkulator mogą wykonać to zadanie. Jeśli chcesz obliczyć coś bardziej złożonego, np. sumę wynagrodzeń wszystkich pracowników w dużej firmie, prawdopodobnie wystarczy Ci zwykły komputer.
Rodzaje obliczeń na wielką skalę, które są wykonywane przez superkomputery, takie jak prognozowanie pogody lub symulowanie nowych substancji w skali atomowej, zasadniczo opierają się na prostych obliczeniach numerycznych, które każdy z nas mógłby wykonać na kalkulatorze. Jednak sam rozmiar tych obliczeń i wymagany poziom dokładności oznacza, że do wykonania zadania potrzebna jest niewyobrażalnie duża liczba pojedynczych obliczeń. Aby stworzyć dokładną prognozę pogody, całkowita liczba wymaganych obliczeń jest mierzona w kwintylionach, gdzie kwintylion to jeden z 18 zerami po nim: 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 !